Veganské recepty

Ověřit CSS! Ověřit HTML!

Návštěvní kniha

Magazín - živiny

Vitamín D

Vitamín D je rozpustný v tucích doporučená denní dávka pro dospělé je 10 mikrogramů. Tento vitamín se tvoří působením slunečního záření v kůži. Tento vitamín je velmi důležitý pro správnou stavbu kostí. Nedostatek vitamínu D se projevuje řídnutím kostí a zvýšenou kazivostí zubů. Oproti tomu ve vysokých dávkách naopak vede k hyperkalcémii a může končit i smrtí. Samotné sluneční záření však k tomuto nikdy nevede. K předávkování tímto vitamínem může dojít pokud používáte velmi vysoké dávky v potravinových doplňcích.

Původně se člověk vyvíjel blíže k rovníku a podstatně více pobýval venku na sluníčku a tak byl příjem vitamínu D tímto způsobem několikanásobně vyšší, než jaký je nyní. V letním období bude příjem vitamínu D dotsatečný při častějším pobytu venku. Každý den byste měli vyjít ven za světla alespoň na 20 minut. V těle se pak vytvoří vitamín D a jeho nadbytek se uloží a využije v zimě, kdy není sluneční svit dostatečný. Suplementování tohoto vitamínu tedy není nezbytně nutné. Ovšem navýšení příjmu vitamínu D má podle Vegan sociaty kladný vliv na udržování zdravých kostí a snižuje riziko vzniku rakoviny a autoimunitních onemocnění.


Doporučené dávkování vitamínu D

Pro dostatečný přijem vitamínu D choďte ven na sluníčko každý den alespoň na 20 minut. Mimo letní období bude vhodné také dobírat tento vitamín ve formě obohacených potravin nebo potravinových doplňků. Toto dávkování není vhodné nějak výrazně překračovat!

  • 10 až 15 mikrogramů denně

Konkrétní zdroje D

Autor: Hana Ryšková e-mail:hana.ryskova@seznam.cz
web bude nejspis brzo smazany - zkopirujte si co chcete a vyuzijte jak chcete