Veganské recepty

Ověřit CSS! Ověřit HTML!

Návštěvní kniha

Magazín - živiny

Vitamín B12

Vitamín B12 (kobalamin) je vitamín rozpustný ve vodě. Doporučená denní dávka B12 jsou 3 mikrogramy. Pokud ho konzumujete více, tak se jeho přebytek ukládá v játrech, kde může tvořit zásoby i na několik roků. Tento vitamín je důležitý pro správnou funkci krvetvorby a pro správnou funkci nervového systému. Nedostatek vitamínu B12 způsobuje brnění v prstech, chudokrevnost, hubnutí, zhoršování paměti a zhoršování svalové koordinace.

Vitamín B12 vzniká bakteriálním kvašením ve střevech živočichů a jeho vstřebávání je podpořeno tím, že většina býložravců pojídá část svých výkalů. Není zcela jasné, jestli vitamín B12 v lidských střevech vzniká a také do jaké míry je člověkem využitelný. Z tohoto důvodu není možné se na bakterie ve střevech spoléhat jako na zdroj vitamínu B12.

V přírodě se pak dále tento vitamín přesouvá do půdy společně s výkaly. Odtud ho pak býložravci jedí na ušpiněných rostlinách. Dalším zdrojem tohoto vitamínu pro býložravce jsou také brouci, které jedí společně se zeleninou. Pro všežravce a masožravce se pak k tomuto jako zdroj přidávají i živočišné produkty.

Lidé ovšem svou zeleninu a ovoce pečlivě čistí a když náhodou najdou v jablku půlku červa, tak z toho můžou mít infarkt. A co teprve mrkev obalená hlínou s výkaly, z nichž navíc nemusí být B12 využitelná. Jediným zdrojem B12 ze stravy býložravců, na který by se mohl člověk spolehnout, jsou brouci, ovšem jejich záměrná konzumace není pro vegany přijatelná a na náhodnou konzumaci brouků se spoléhat nemůžeme. Proto zde přichází ke slovu fortifikované (obohacené) potraviny a potravinové doplňky.

O některých potravinách, jako je například kysané zelí, tempeh nebo mořské řasy, se sice můžete z některých zdrojů dočíst, že obsahují vitamín B12, ovšem to není tak úplně pravda. Mořské řasy sice obsahují B12, ovšem pouze v jeho neaktivní formě. Tato forma nejen že je pro tělo nevyužitelná, ale navíc zhoršuje vstřebávání aktivního vitamínu B12. V případě kysaného zelí a tempehu, by se tam vitamín B12 dostal jedině v případě nedodržování hygienických podmínek.

Pro další informace o tomto vitamínu můžete navštívit stránky http://vitaminb12bereteho.wordpress.com/


Doporučené dávkování vitamínu B12

Pro dostatečný příjem vitamínu B12 si vyberte jedno z dávkování uvedených níže. Pokud chcete, můžete přijímat B12 i ve větším množství. Bezpečné jsou i dávky několikanásobně vyšší.

  • 2 krát deně 2 až 4 mikrogramy
  • 1 krát deně 25 až 100 mikrogramů
  • 2 krát týdně 1000 mikrogramů

Konkrétní zdroje B12

Autor: Hana Ryšková e-mail:hana.ryskova@seznam.cz
web bude nejspis brzo smazany - zkopirujte si co chcete a vyuzijte jak chcete