Veganské recepty

Ověřit CSS! Ověřit HTML!

Návštěvní kniha

Magazín - živiny

Jód

Jód patří mezi prvky nezbytné pro vývoj lidského organismu. Je součástí hormonů vylučovaných štítnou žlázou. Horomony štítné žlázy ovlivňují především vývoj pohybové soustavy a mozku v raných fázích vývoje. Navenek se nedostatek jodu projevuje jako vole neboli struma (zvětšení štítné žlázy). Nedostatek těchto hormonů může vést také k významnému zvýšení hladiny cholesterolu a homocysteinu.

Jód se nachází především v mořské vodě. Jeho zdrojem jsou tedy pro vegany mořské řasy a pak také jodidovaná sůl a některé minerální vody. Pro štítnou žlázu je ovšem nebezpečná i konzumace přepříliš velkého množství jódu. Za bezpečnou dávku se považuje množství až do 500 mikrogramů denně. V praxi to znamená, že byste měli většiny mořských řas sníst za rok asi do 50gramů. Mezi řasy s nižším obsahem jódu pak patří například nori, těch je možné konzumovat o něco větší množství.

V pestré veganské stravě obsahující mořské řasy a to i v malém množství, se nachází dostatečné množství jódu, jeho suplementace tedy není nutná.


Doporučené dávkování jódu

  • 100 až 300 mikrogramů denně

Konkrétní zdroje jódu

Autor: Hana Ryšková e-mail:hana.ryskova@seznam.cz
web bude nejspis brzo smazany - zkopirujte si co chcete a vyuzijte jak chcete