Veganské recepty

Ověřit CSS! Ověřit HTML!

Návštěvní kniha

Magazín - k zamyšlení

Inteligence zvířat

Většina z vás již jistě slyšela o tom, že zvířata jsou méně inteligentní než lidé. Takové prase nebo pes mají inteligenci stejnou jako tříleté dítě. Takže asi nebudou moc velkými soupeři v inteligenci pro dospělého člověka. Tedy alespoň ne na první pohled.

Je ale vůbec inteligenční test navržený lidmi vhodný k měření inteligence zvířat? Nebudou jeho výsledky poněkud ovlivněny různými pohledy na to, co je vlastně inteligence?

Pokud inteligenční test napíše žena, tak zjistíme, že ženy jsou chytřejší než muži. Když ho ale napíše muž, tak je tomu naopak. Abychom tedy získali test schopný zjistit, která strana je chytřejší, budeme potřebovat, aby obě strany vymyslely stejný počet otázek, se stejným celkovým bodovým ohodnocením.

U mužů a žen to půjde vcelku snadno. Ale co u lidí a zvířat? To už bude asi horší. Jen těžko budete získávat otázky od zvířat a kdybysme je získali, jak bysme si v nich asi vedli my?

Myslím si, že podstatná část otázek, které by stvořila zvířata, by se týkala přežití v přírodě. Jistě jste již mnohokrát slyšeli o tom, jak domácí zvířata znervózněla před blížící se katastrofou a když se jim to povedlo, tak i utekla do bezpečí nebo dokonce zachránila lidi. Rozhodně tu nehodlám vyjmenovávat každý jednotlivý případ a uvedu zde jen jeden, podle mě nejlépe srovnávající inteligenci zvířat a lidí.

I přes veškeré moderní přístroje a spoustu let strávených studiem na nejrůznějších školách, nejsme evidentně schopni si ani uvědomit, že když je najednou kraj moře o pár kilometrů dál, než by měl být, že to asi není normální a něco se tedy děje.

Mluvím tady o tsunami. Je to velká přílivová vlna, která se dopředu nahlásí právě tím, že nejdřív moře rychle a hodně ustoupí. Pro zvířata kolem to je zcela jasná zpráva: "Zdrhej pryč a to rychle". Ale pro lidi? Pro nás to evidentně znamená shromáždit se na pláži a natáčet si to, popřípadě využít zvětšeného prostoru pláže pro pohodlné uvelebení se na dece. No a pak se najednou všechna ta voda, co předtím zmizela, začne, pro lidi zcela nečekaně, vracet.

Kdo je tedy nakonec inteligentnější, lidi nebo zvířata? Hodně záleží na úhlu pohledu, ale jedno vím jistě: v tomhle bych si to se zvířaty ráda vyměnila.


Autor: Hana Ryšková e-mail:hana.ryskova@seznam.cz
web bude nejspis brzo smazany - zkopirujte si co chcete a vyuzijte jak chcete